Baschet (m): Politehnica CSS Unirea Iasi – BC PH Csikzereda M. Ciuc 73-101!

Miercuri, cu incepere de la ora 18:00, Sala Polivalenta din Iasi a fost gazda derby-ului suferintei Diviziei A la baschet masculin. Politehnica Iasi era singura echipa fara victorie in acest sezon, iar Miercurea Ciuc avea o singura victorie, si acea in turul cu Poli Iasi, cand castigasera cu 108-55!

Acest meci parea ultima sansa, pentru Iasi, sa obtina o victorie, insa maniera in care au pierdut, face pana si pe cel mai optimist suporter al baschetului masculin iesean, sa renunte la acest gand. Ciucanii au dominat cap-coada partida, iar la pauza conduceau cu 52-35 si puteau spune ca au castigat meciul. Si dupa pauza, Ciucul a fost la conducerea jocului, abia sfertul 4 fiind mai echilibrat, insa pe fondul relaxarii oaspetilor.

Cel mai bun marcator al Iasului a fost M. Nicolae cu 21 pct, urmat de V. Popovici cu 14 pct. De partea cealalta, s-a remarcat A. Champion cu 26 pct si T. Enrico Ramon cu 22 pct.