Minifotbal: Nera Computers – Terramold 1-0!

Sambata, 31 martie, in cadrul Ligii Magice (Divizia 1) la minifotbal s-au desfasurat meciurile etapei a XXV-a. Lupta pentru suprematia in minifotbalul iesean este una foarte stransa, iar aceasta etapa a programat un derby important al acestei divizii. Ocupanta locului 2, Nera Computers, a trebuit sa infrunte campioana en-titre, Terramold, echipa ce se afla pe locul 4, cu sanse foarte mici de a-si pastra titlul in acest sezon, insa care poate incurca oricand una dintre primele 3 clasate.

Pentru Nera, acest meci era foarte important, pentru ca fara toate cele puncte puse in joc, ar fi iesit din cursa pentru titlul de campioana. Meciul a inceput bine pentru Nera, care a ratat o ocazie mare, insa nici Terramold nu s-a lasat mai prejos, Cruceanu si Scrab trecand pe langa deschiderea scorului. Repriza a doua a fost una mult mai animata, cu ocazii importante pentru ambele echipe. Cand mai erau 7 minute din meci, capitanul celor de la Nera, Cristi Daniliuc, a fost eliminat pentru cumul de cartonase galbene.
Au urmat 5 minute cu un om in minus pentru Nera, iar Terramold a incercat sa dea lovitura. Spre surprinderea tuturor, in urma unui corner aparut din nimic, jucatorul Nerei, Andrei Dascalescu, prinde un sut de la 15 m, mingea lovind vinclul si intrand in poarta. Gol in inferioritate numerica, iar pana la final, Nera a reusit sa-si mentina avantul fragil, obtinand cele 3 puncte care o tin aproape de Aldoor-Auto Driver. De partea cealalta, Terramold a pierdut orice sansa de a mai prinde podiumul, ramanand sa se concentreze pe finala Cupei HIT, unde vor intalni Aldoor-Auto Driver 2, echipa din a doua liga valorica, Liga Capitol.

Stand Rom Tomesti, ocupanta locului 3, a avut o misiune usoara in fata celor de la Perpetuus, in aceasta partida punandu-se doar problema scorului. Stand Rom, sustinuta de pe margine si de Ovidiu Mihalache (jucator in Liga I – Astra Ploiesti), s-a impus lejer cu 7-1.

Cel mai spectaculos meci al acestei etape s-a consumat intre Angi-Bau Concept si Parma Tax. Desi Parma ocupa ultima pozitie a clasamentului, acestia au dat o replica foarte frumoasa celor de la Angi Bau. Prima repriza a fost dominata autoritar de Angi, care au condus la un moment dat cu 5-2. Repriza a doua a fost mult mai disputata, iar tatal Males si fiul Males, impreuna cu ceilalti coechipieri de la Parma, au reusit sa egaleze la 5, cand mai erau doar doua minute din joc. Totusi, euforia celor de la Parma a fost spulberata la final, cand Angi a reusit sa marcheze golul victoriei si sa obtina toate cele 3 puncte.

In celelalte doua partide ale zilei, E.On IT Romania s-a impus cu 2-0 in fata celor de la Dinamo Iasi, iar Colosseum a trecut cu 4-0 de Salvarea.

Liderul Aldoor-Auto Driver isi va disputa meciul acestei etape, joi de la ora 20:00, in fata celor de la Continental, aceasta partida fiind mai mult una pentru statistica, fiind greu de crezut ca penultima clasata poate pune vreun fel de probleme liderului.