Liga IV Vaslui: FCM Husi – LPS Vaslui 1-0!

Joi, 26 aprilie, cu incepere de la ora 17:00, Liga IV Vaslui si-a disputat etapa a XXI-a, liderul campionatului regulat, FCM Husi primind vizita penultimei clasate, LPS Vaslui.

FCM Husi, campioana en-titre, care a pierdut sezonul trecut barajul de promovare contra celor de la FCM Dorohoi 2-1 dupa prelungiri, chiar pe Stadionul Tepro din Iasi, este si in acest sezon principala favorita la castigarea titlului judetean, celelalte echipe din judet fiind greu de crezut ca ar putea emite pretentii.

Desi ma asteptam la un scor fluviu, cei de la LPS m-au surprins placut, reusind sa faca fata cu brio unei echipe mult mai experimentate si cu dorinta de a-si multumi publicul prezent la stadion, cam 70 de oameni. FCM Husi a marcat relativ repede, in minutul 7, insa dupa aceea s-au multumit sa joace la trecerea timpului, ocaziile din partea acestora fiind foarte rare. Totusi, Husiul a condus meciul parand ca atunci cand si-ar dori sa inscrie, ar putea sa o faca fara prea mari probleme.

De partea cealalta, dupa primirea golului, LPS-ul a iesit la atac si a avut cateva ocazii bune de a marca, insa de fiecare data s-a opus excelent portarul gazdelor. O repriza foarte frumoasa a celor de la LPS, care au demonstrat ca pozitia din clasament este una mincinoasa. Totusi, trebuie amintit ca acestia au jucatori de maxim 18 ani, iar pozitia lor in clasament nu este data de valoarea echipei, ci de lipsa de experienta si de rautate necesara pentru duelurile din fotbalul judetean.

Parerea mea dupa o repriza (a doua am plecat la Padureni), este ca FCM Husi nu ar avea sanse prea mari daca si-ar dori sa promoveze in Liga III. Totusi, in zona Moldovei, doar echipele de la CSM Moinesti (Bacau) si Stiinta Miroslava (Iasi) ar avea sanse reale sa se mentina in Liga III, campioanele din Botosani, Suceava, Vaslui, Vrancea sau Galati neavand sanse. Totusi, Galatiul ar putea gasi sustinere, tinand cont ca in acest sezon, Politehnica Galati este aproape retrogradata din Liga III.