Cupa Romaniei [jud. Iasi]: Programul sferturilor de finala!

Daca saptamana trecuta s-au disputat optimile de finala, miercuri – 30 mai, cu incepere de la ora 18:00, se vor disputa sferturile de finala ale Cupei Romaniei – faza jud. Iasi, acolo unde au ajuns cele patru semifinaliste din sezonul trecut: Rapid Dumesti, Astra Raducaneni, Stiinta Miroslava si Viitorul Tg. Frumos, plus inca 4 echipe, printre care si o echipa de Liga V, Viitorul Muncel, dar si o echipa ce a retrogradat in acest sezon de Liga IV, Viitorul Ciortesti. Celelalte doua echipe de Liga IV prezente in aceasta faza a competitiei sunt Viitorul Lungani (locul 7) si CSS Pascani (locul 11).

Singura echipa de Liga V calificata in sferturi, Viitorul Muncel, va avea o misiune extrem de dificila in fata proaspetei incununate campioane a Ligii IV, dar si castigatoarea en-titre a Cupei Romaniei – jud. Iasi, Rapid Dumesti. Totusi, distanta de aproximativ 85 km fata de Iasi, ar putea sa le acorde un oarecare avantaj celor de la Muncel, insa e greu de crezut ca vom avea parte de o surpriza in aceasta partida.

Dupa ce duminica, in cadrul etapei a XXXIII-a, CSS Pascani a fost spulberata de Viitorul Tg. Frumos, 5-0, in sferturi, e randul pascanenilor sa primeasca vizita celor de la Viitorul Tg. Frumos. In partida tur din aceasta editie de campionat, Targu s-a impus cu 2-0 la Pascani. Astfel, exista sanse foarte mari ca Viitorul sa ajunga in semifinale, acestia dorindu-si castigarea acestui trofeu, dupa ce in campionat, nu au putut tine pasul cu Stiinta Miroslava.

Stiinta Miroslava deja se gandeste la adversarul pe care il va intalni la meciul pentru barajul de promovare in Liga III, ce se va disputa pe 20 iunie – ora 17:00. Totusi, pana la acel meci, Miroslava are un meci dificil la Viitorul Lungani, o echipa ce poate pune probleme Stiintei. Se cunoaste faptul ca sezonul trecut, Viitorul Lungani nu a pierdut pe teren propriu, nici in fata Dumestiului si nici in fata Miroslavei, fiind una dintre echipele care si-a aparat corect sansele. In acest sezon, Viitorul Lungani a pierdut ambele partide contra Stiintei Miroslava, 2-0 pe teren propriu si 3-0 in deplasare. Se anunta un meci interesant, in care s-ar putea produce o surpriza, mai ales ca Lunganiul a reusit in ultimele doua partide sa revina de fiecare data, dupa ce a fost condusa cu 3-0.

Poate cel mai interesant meci al sferturilor va fi disputa dintre Viitorul Ciortesti, echipa ce a retrogradat in acest an, ocupand locul 16 in clasament, va primi vizita celor de la Astra Raducaneni, fosta finalista din sezonul trecut de Cupa Romaniei – jud. Iasi. Cele doua echipe vor incerca sa obtina calificarea, atat prin prisma ca sunt comune vecine, deci exista o rivalitate locala, dar si prin faptul ca Astra este considerata principala ‘vinovata’ pentru retrogradarea din acest sezon, dupa ce in meciul retur de la Ciortesti, Raducaneniul s-a impus cu 2-1, chiar in sambata din saptamana mare, iar aceasta infrangere a produs demisia antrenorului Manu Lungu de la carma echipei.

Astfel, se asteapta o revansa din partea celor de la Viitorul, insa nici Astra nu se va da la o parte, pentru ca au ca obiectiv castigarea trofeului in acest sezon. Una peste alta, terenul din Coropceni va fi gazda unui meci foarte interesant, in care ambele echipe isi doresc, mai mult ca niciodata, o victorie si o calificare in semifinale.