Liga IV Iasi: Rapid Dumesti – Foresta Ciurea 4-1!

Rapid Dumesti a devenit pentru a patra oara consecutiv campioana judetului Iasi, punand astfel un monopol pe acest trofeul al AJF-ului iesean. Acestia nu mai depindeau de nici un fel de rezultat, insa pentru a nu le strica bucuria obtinerii unui nou trofeu, Rapidul s-a impus lejer in fata celor de la Foresta Ciurea, o echipa ce nu mai are nici un fel de obiectiv in acest sezon, scapand de grijile unei eventuale retrogradarii.

Meciul a inceput perfect pentru gazde, acestia deschizand scorul prin golgheterul Andrei Despan, care a marcat cu o lovitura de cap din centrul careului, fara nici o sansa pentru tanarul portar al Forestei (min. 5). Tot Despan avea sa marcheze si urmatoarele doua goluri ale Rapidului, mai intai in minutul 32, printr-un sut cu latul din marginea careului, iar in min. 33 a indeplinit o simpla formalitate, dupa o pasa excelenta a lui Urzica.

Au urmat o sumedenie de ocazii la poarta Forestei, insa imprecizia atacantilor, dar si interventiile bune ale portarului, au facut ca scorul sa ramana 3-0, la pauza.

In repriza secunda, Rapidul a mai luat piciorul dupa acceleratie, insa chiar s-asa au mai ratat cateva oportunitati de a inscrie. Golul de 4-0 a fost opera lui Ionut Stirbets (FC), acesta patrunzand din lateral catre centru, a driblat 3 fundasi ai Forestei si a sutat imparabil la coltul lung.

Foresta a marcat golul de onoare prin Tiron, acesta executand excelent o lovitura libera de la 18 m, lateral stanga, mingea ducandu-se sub bara portii aparate de Curca.

[nggallery id=49]

O victorie normala care a adus o explozie de bucurie in tabara Rapidului, jucatorii fiind extrem de bucurosi de faptul ca urmau sa fie premiati pentru un sezon excelent, desi porneau cu sansa a doua in acest sezon. Rapidul pieduse cativa jucatori foarte buni, printre care Alin Cruceanu, Paul Lenghen, Alex Stafie etc., insa d-l antrenor Adi Cotan a reusit sa le gaseasca inlocuitori pe masura si chiar daca nu mai aveau dreptul de a disputa barajul de promovare, si-au jucat sansele si au obtinut un nou trofeu.

Pe langa trofeul si medaliile de campioni, Rapidul se poate lauda si cu titlul de golgheter al competitiei, obtinut de Andrei Despan, acesta marcand peste 30 de goluri in acest sezon de Liga IV.