Champions League: FC Vaslui – Fenerbahce Istanbul 1-4!

Pentru al doilea an consecutiv, FC Vaslui a incercat sa forteze patrunderea in Grupele Champions League, insa sortii le-au fost potrivnici, scotandu-le in cale una din cele mai titrate echipe din Turcia, Fenerbahce Istanbul.

Dupa ce in tur, vasluieni au obtinut un egal, sau mai bine spus turcii au obtinut un egal, pentru ca au egalat in ultimul minut, suporterii moldoveni sperau la o minune, multi dintre ei dorindu-si sa vada un meci fara goluri pe stadionul din Piatra Neamt.

Desi este a treia oara cand merg la Piatra Neamt, pentru un meci de cupe europene, este pentru prima oara cand ma plang de organizarea gazdelor, care a fost defectuoasa, multi suporterii intrand pe stadion dupa inceperea partidei, desi stateau la rand de 30-40 de minute! Eu m-am asezat pe loc chiar la fluierul de start al meciului, insa din cauza ca tot intrau zeci de suporteri pe stadion, nu aveai timp sa te uiti la meci, ca trebuia sa faci loc celor care incercau sa-si gaseasca locurile in tribuna.

Cand sa spun ca “gata, pot urmari linistit meciul“, Fenerbahce a deschis scorul prin C. Erkin (min. 11), iar FC Vaslui era obligata sa marcheze, pentru a ramane in cartile calificarii. Dupa un nou raid de suporteri intarziati, am dat iar sa ma asez cum trebuie, insa Marius Niculae ne-a ridicat in picioare pe toti, cu un gol in poarta turcilor (min. 14), iar meciul o luase de la 0, cu avantaj pentru turci, daca ar fi inscris.

Pana la pauza, nimic notabil nu s-a mai intamplat, poate doar fluxul continuu de suporteri care intrau pe stadion, multi dintre ei fiind deja nervosi ca au fost nevoiti sa astepte si cate 40 de minute, pentru a putea intra pe stadion.

Ce s-a intamplat in repriza secunda este demn de un spectacol sportiv. Tonul l-a dat tribuna, care a inceput sa faca o atmosfera incredibila, facand ‘valuri’ ca pe marile stadioane din America Latina, moda preluata si de multe arene din Europa.

Cand suporterii erau incinsi mai tare, a venit, spun eu, momentul crucial al partidei. O lovitura libera de la 20 m, a fost oprita cu mana de un jucator din zidul turcesc, iar centralul a aratat punctul cu var. Un gol in acel moment (min. 54), ar fi adus o explozie de bucurie in randul suporterilor, dar si un plus de incredere pentru jucatorii vasluieni. Din pacate, capitanul O. N’Doye a executat cel mai slab penalty din cariera, un jucator cu profil defensiv care incearca ‘Paneka’, este carne de tun pentru un portar experimentat. Penalty aparat de portarul turc, iar moralul jucatorilor vasluieni scazut dramatic, pana si entuziasmul suporterilor s-a diminuat mult.

In minutul 71, internationalul olandez, D. Kuyt a marcat golul izbavitor, pentru ca tot el sa majoreze avantajul la 3-1 (min. 76). Au urmat doua ocazii rarisime pentru vasluieni, mai intai Sburlea a trimis cu capul pe langa, pentru ca la faza urmatoare, Liviu Antal sa scape singur cu portarul, insa in locul unei executii simple, acesta a incercat o scarita ‘citita’ de portar.

In ultimele secunde, M. Sow a intors cutitul in rana si a punctat pe 4-1, aducand o victorie meritata, insa la un scor mincinos.

Una peste alta, pe 23 august, FC Vaslui aduce pe Inter Milano la Pt. Neamt, in mansa tur a Play-offului Europa League. Sanse minime pentru Vaslui, care putem spune ca a fost nedreptatita de UEFA, deoarece a ‘pierdut’ statutul de cap de serie, pentru ca UEFA nu a fost in stare sa dea o decizie rapida, intr-un meci care era cat se poate de clar cum se va incheia, Anorthosis – Dila Gori, meci intrerupt in min. 85, la scorul de 3-0 pentru Dila Gori, fanii gazdelor au patruns pe teren, meciul fiind intrerupt.