Baschet (m): CSS Politehnica Iasi – CSU Stiinta Bucuresti 72-74!

Duminica, 17 februarie – ora 12:00, Sala Polivalenta din Iasi a fost gazda meciului, din Liga I de baschet masculin (a doua divizie), dintre Politehnica CSS Unirea Iasi si CSU Stiinta Bucuresti. A fost prima partida pentru formatia ieseana in faza a doua a Seriei 2 din Liga I, in timp ce pentru oaspeti a fost a doua partida, prima castigand-o cu 74-60, pe teren propriu, in fata celor de la Phoenix Corona Brasov.

Asadar, un meci important pentru ambele echipe, tinand cont ca din cele 5 formatii din serie, doar primele doua clasate se califica la barajul pentru promovarea in Liga Nationala de baschet, iar cele doua echipe, alaturi de Concordia Chiajna, sunt printre favorite.

Startul partidei a fost unul foarte bun pentru ieseni si se contura o victorie usoara, poate chiar prea usoara. Dupa primele 3 minute de joc, scorul era 8-0, insa oaspetii au revenit la 8-5 si 9-7. A urmat o noua perioada buna pentru gazde si diferenta s-a marit la 17-9 si 19-11, pentru ca primul sfert sa se incheie cu un avantaj de 10 puncte, 26-16.

Din pacate, asta a fost si singurul sfert pe care Politehnica l-a castigat, urmatoarele 3 fiind disputate pe muchie de cutit. Stiinta a recuperat punct cu punct si s-au apropiat la 31-27, pentru ca finalul primei reprize sa arate doar 34-33 pentru echipa ieseana.

Au urmat doua sferturi intense, la care suporterii prezenti in sala, in numar destul de mare, sa faca o atmosfera frumoasa, mai ales coltul ocupat de cei de la ASEI. Bucurestiul a reusit sa egaleze pentru prima oara, la 43-43, Politehnica a avut iarasi un moment bun si s-a distantat la 50-44, pentru ca finalul sfertului 3 sa fie unul foarte prost pentru gazde, Stiinta reusind sa treaca pentru prima oara in avantaj la 52-54, acesta fiind si scorul dupa primele 3 sferturi.

S-a facut 57-52 pentru Stiinta, pentru ca o serie de 8 pct. consecutiv a Politehnicii, sa ne readuca in avantaj, 60-57. S-a facut 60-60 si apoi 67-67, Iasul reusind sa revina in avantaj, 69-67, cand mai erau 1:38 minute. In acest moment consider ca s-a produs cel mai important moment psihologic. Iasul conducea cu doua pct., iar Ionut Hurhui avea doua libere pentru echipa noastra, insa din pacate acesta le-a ratat pe amandoua, iar pe atacul urmator, Stiinta Bucuresti a reusit sa preia conducerea, 70-69.

Ultimul minut a fost unul de infarct pentru spectatorii prezenti, desfasurarea partidei semanand cu meciurile tari din NBA sau Euroliga. Cand mai erau 56 de secunde de joc, Stiinta conducea cu 71-70, pentru ca in momentul cand mai ramasesera 12 secunde, bucurestenii sa conduca cu 73-70. Doua libere pentru Iasi si scoru la devenit 72-73, cand mai erau 9 secunde, iar cand mai ramasesera 5 secunde, oaspetii au transformat doar o libera din cele doua primite si scorul era 74-72 pentru oaspeti. Ultimul atac iesean a fost finalizat de Hurjui, care a aruncat de 3 puncte, insa mingea a lovit inelul si nu a putut fi recuperata de Vlad Popovici. Astfel, CSU Stiinta Bucuresti a luat o optiune serioasa pentru clasarea in primele doua pozitii, in timp ce Politehnica Iasi si-a redus considerabil sansele, insa asta nu inseamna ca lupta este terminata.

Politehnica Iasi a inceput meciul in urmatoarea formula: Ionut Hurjui, Amargheoalei, Vlad Popovici, Madalin Nicolae (c) si Marian Cristiean, pe parcurs mai intrand Chibiu, Stavileanu, Surugiu, Necsanu.

Baschet (m): Politehnica Iasi - Stiinta Bucuresti 72-74!