Liga I feminin: CS Navobi Iasi gata de barajul pentru SuperLiga!

Inceputa in urma cu 1 an si jumatate, echipa de fotbal feminin CS Navobi Iasi, parea o gluma pentru multi iubitori ai sportului. Dar, dupa multe antrenamente obositoare, nenumarate ore de munca, sacrificii nelimitate, rabdare si incredere, au inceput sa apara si roadele. Exact cum spune un vechi proverb: “Fiecare culege ceea ce seamana!” Si tinerele fotbaliste din dealul Copoului au resusit sa culeaga laurii victoriei, demonstrand ca nu sunt o gluma, ci au devenit o echipa omogena, ambitioasa, unita, determinata, care a reusit performanta de a termina anul acesta campionatul Ligii I – seria est, pe locul al 3-lea, ceea ce le ofera sansa de a juca barajul de promovare in Superliga de fotbal feminin, care va avea incepand din sezonul viitor doar 8 echipe. Un cuvant in plus de apreciere ar trebui spus si despre de stafful tehnic, care pastoreste aceasta frumoasa echipa, care cu bani foarte putini, uneori la limita subexistentei, a reusit sa motiveze echipa sa joace din placere, sa joace bine, sa castige, chiar daca uneori a trebuit sa se autofinanteze…

Echipa CS Navobi:

Madalina Enache, Catalina Cojocaru, Roxana Prodan, Ana Maria Rosu, Larisa ambrosie, Iulia Giurgica, Pantelimona Mihoc, Olivia Obreja, Costina Albu, Justine Prata, Simona Anastasiu, Mihaela Ghebanoaei, Stefana Ciobanu, Georgiana Ilas, Ana Foia, Rahela Gangal, Artemiza Ciubotariu, Andreea Luchian, Ionela Scutariu, Andreea Ceausu, Andreea Dascaleanu

Staff tehnic:

Adrian Ambrosie – manager echipa, Andrei Ilie Ilasca – antrenor secund, Marius Ciutacu – antrenor portari, Cristian Ambrosie – director tehnic, dr. Eduard Mihaila – medic echipa

Duminica 31 martie, orele 11,00, echipa CS Navobi Iasi va intalni pe teren propriu echipa Fair Play Bucuresti, ocupanta locului 3 din seria de sud.

Palmaresul scurt al celor doua echipe arata astfel: 2 meciuri jucate, cate unul castigat de fiecare echipa pe teren propriu 7-1 la Bucuresti si 4-1 a castigat echipa ieseana acasa.

“Este o mare realizare pentru noi calificarea la barajul de promovare pentru Superliga de fotbal feminin. Am avut un parcurs greu, dar de la antrenament la antrenament, de la meci la meci, fetele au capatat experienta si incredere, si mai ales motivatia si placerea de a juca fotbal. Castigarea ultimelor 3 meciuri din campionat ne-a dat mult curaj in abordarea celor 4 meciuri de baraj, care, cu atentie, munca si daruire si credinta vom putea sa le transam in favoarea noastra si sa obtinem calificarea mult dorita in Superliga. Asteptam in continuare sustinerea autoritatilor locale, fara de care nu vom putea functiona si face performanta. Am incredere in Dumnezeu si in echipa noastra, ca nu ne vom face de rusine si vom putea juca candva chiar intr-o Cupa europeana!” – prof. Adrian Ambrosie, manager CS Navobi Iasi

Asadar un meci de calificare, care va fi extrem de dificil, insa avem incredere in echipa noastra ca ea va continua succesul avut pana acum si se va califica in Superliga de fotbal feminin.

Va asteptam duminica la terenul sintetic din Dealul Copoului, de la ora 11,00 ca sa sustineti echipa ieseana de fotbal feminin CS Navobi!!!

About Sakin