Liga 5 – Seria I: Helios Tomesti – Fortza Costuleni 6-0 (1-0)!

Tribuna stadionului “Prof. Mircea Andrioaie” a fost astazi aproape plina ca la fiecare meci al favoritilor, cand echipa locala avea de disputat unul din ultimele trei dueluri care sa le aduca promovarea in liga a IV-a. Aceasta partida s-a desfasurat intr-o companie selecta avand arbitru la centru pe nimeni altul decat presedintele fluierasilor in Iasi, in speta d-ul Vlad Ciobanu si ca observator pe d-ul Leonard Cananau. Antrenorii formatiei Helios, Florin Pintilii si Dan Tololoi au introdus primul 11 in urmatoarea componenta:
Cozianu- Besleaga, Formagiu, Dumitru, Tifache – Olariu, Neagu, Simion, Iuriciuc – Varlan “Buba”, Florescu.

Dupa esecul aproape nescontat din etapa trecuta in fata contracandidatei la locul 1, gazdele au intrat pe teren cu gandul sa uite cat mai repede acea infrangere si sa-si apropie victoria inca din primele minute, insa se simtea inca apasarea acelui rezultat, astfel jocul avand de suferit in faza de constructie cu multe mingi pierdute in propria jumatate si cum oaspetii nu au facut doar act de prezenta a urmat un joc destul de incalcit si cu putine faze de poarta.

Totusi, in minutul 15 tomestenii aveau sa deschida scorul in urma unei diagonale a lui Besleaga la Iuriciuc care a preluat pe langa adversar, centrand apoi peste portarul iesit la coltul scurt iar Florescu a inscris cu o lovitura de cap in poarta goala. Doua minute mai tarziu o alta centrare in careu l-a gasit demarcat pe “Buba”, care singur cu portarul a tras inexplicabil exact in picioarele acestuia irosind o mare ocazie de a majora scorul. Spre finalul primei reprize oaspetii au avut oportunitatea de a egala insa mingea trimisa cu capul de un jucator de la Costuleni, a lovit bara portii, de unde Tifache a trimis in corner.

La pauza antrenorii gazdelor au operat doua modificari in angrenajul echipei, astfel noii intrati Balaur si Codrescu calmand jocul pe linia de fund, reusind constructii clare si precise pe tot parcursul reprizei secunde astfel ca in minutul 46, Iuriciuc primeste in margine si dupa o patrundere in viteza suteaza la coltul lung majorand scorul la 2-0.

A urmat un joc placut publicului prezent care nu a contenit in a incuraja echipa favorita pana la finalul jocului, toba si trompetele fiind nelipsite, astfel gazdele pe fondul unei posesii mult mai clare decat in prima repriza au mai avut cateva ocazii bune de a marca, dar abia in minutul 75 au facut ca tabela sa arate 3-0 prin golul nou intratului Ciobanu, care a finalizat din interiorul careului dupa o pasa a lui Florescu.

Oaspetii au cazut definitiv si in minutul 80 Iuriciuc si-a pus din nou in valoare viteza, trecand de tot ce-i statea in cale neputand fi oprit decat prin fault in interiorul careului, centralul acordand fara ezitare punctul cu var. Balaur a aratat cum se executa un penalty culcand portarul in stanga si plasand mingea in celalalt colt al portii ducand scorul la 4-0.

Nici bine nu s-a reluat jocul si in minutul 82 Florescu face 5-0, ca in minutul 89 in urma unui corner, acelasi Florescu sa realizeze hattrikul printr-o lovitura de cap inchizand tabela la 6-0! Felicitari lui “nea” Vasile care s-a achitat de sarcini cum numai el stie sa o faca, organizarea meciului fiind ireprosabila ca si in precedentele partide ale Tomestiului pe teren propriu si fara sa fiu rautacios, am remarcat ambitia tuturor adversarelor indiferent de locul in clasament sa incurce echipa din Tomesti.

Helios mai are de disputat urmatorul meci in deplasare la Mironeasa, apoi acasa cu Scanteia si numai o minune poate impiedica aceasta formatie sa promoveze!