Futsal – Cupa Romaniei: CITY’US Tg. Mures – CSMS Iasi 7-4!

Finala Cupei Romaniei la futsal avea o favorita certa si anume pe CITY’US Tg. Mures, echipa ce nu mai pierduse un meci din martie 2012, iar in sezonul 2012/2013 a castigat TOATE meciurile pe care le-a disputat, atat in campionat (regulat si play-off), cat si in Cupa Romaniei. Cu eventul castigat in ultimele 3 sezoane, muresenii abordau partida cu CSMS Iasi din postura de proaspat campioana nationala, dupa o finala fara emotii cu Spicom Sf. Gheorghe. Iar daca toate cele enumerate mai sus nu va puteau convinge ca Iasul avea sanse minime, finala s-a disputat in Sala Sporturilor din Tg. Mures, pentru ca asa a vrut FRF:(!

Totusi, vreo 50-60 de suporteri ieseni, dornici de performanta, au ales sa-si sustina echipa favorita in aceasta deplasare si cu un autocar pus la dispozitie de clubul iesean, acestia au facut o atmosfera incredibila, dominand fondul sonor al salii pe toata durata partidei!

Nici bine nu a inceput partida si galeria ieseana a erupt, pentru ca Liviu Ruxandari a sutat din voleu din afara careului si a inscris sub transversala pentru 1-0 (min. 1:30)! Din pacate, avantajul a durat doar pana in min. 3, cand internationalul Ignat a sutat pe jos si mingea a ricosat din bara in plasa portii lui Marius Chiriac. Dupa 40 de secunde, gazdele au preluat conducerea partidei, dupa ce Raimond Daniel a impins mingea in plasa din jumatate de metru.

Parea ca totul s-a terminat pentru CSMS Iasi, cand in min. 5:26, Bogdan Covaci a marit avantajul la 3-1 cu un sut din afara careului, dupa o frumoasa combinatie cu un coechipier. Totusi, iesenii au aratat o pofta incredibila de joc si s-au mentinut in joc, chiar daca posesia a fost undeva la 65% pentru mureseni. Radu Gutu a sunat desteptarea in min. 8:05, cand dupa ce a recuperat o minge in propria jumatate, a facut o cursa excelenta in flanc si a sutat de la 10 m, in cros, pacalind portarul si reducand diferenta la 3-2.

Pana la pauza nu s-a mai inscris, insa gazdele au avut cateva ocazii foarte bune de a marca, dar Chiriac a fost in zi mare si a scos totul. Startul reprizei secunde a semnat perfect cu startul meciului, Liviu Ruxandari a recuperat o minge din picioarele experimentatului Cristi Matei si a marcat cu un sut sub transversala (min. 20:36)!

Minunea parea sa se produca in min. 27, cand Andrei Despan a sutat in fata portii, iar Narcis Catarama a impins mingea in poarta din 30 de cm, reusind astfel sa aduca Iasul iarasi in avantaj! Muresenii au inteles ca nu e de joaca, iar meciul care parea ca-l au in mana s-a transformat intr-o adevarata lupta. Au urmat ocazii peste ocazii la poarta lui Chiriac, care a continuat sa apere excelent. Cu cutitul la os, muresenii au fortat egalarea si au scos portarul pe fazele de atac, pentru a avea superioritate numerica. Acest lucru putea sa-i coste in min. 33, cand Sebastian Carare a sutat din marginea careului propriu si mingea se indrepta spre golul de 5-3, insa nu avea sa fie, mingea lovind bara pe interior, insa doar cativa mm au lipsit unui gol decisiv.

In min. 35, mingea ajunge la 1 m de poarta, insa Covaci lufteaza incredibil si scorul ramane intact, insa iesenii nu reusesc sa respinga balonul, care ajunge la Gherman, care suteaza violent si aduce egalarea pentru gazde. Pana la finalul timpului regulamentar, nu s-a mai modificat tabela, iar CSMS Iasi reusea sa impinga meciul in cele doua reprize de prelungiri (5 minute fiecare), in urma carora daca egalitatea s-ar fi mentinut, s-ar fi trecut la lovituri de departajare.

In min. 2:30, Mimi Stoica (asa-l cheama pe om) face o preluare de fotbalist si suteaza cu spitul direct in vinclu, reusind sa aduca echipa mureseana in avantaj. Dupa acest gol, partida s-a deschis, Iasul iesind de la cutie in cautarea golului egalizator. In min. 4, gazdele fac o greseala de incepatori si dau mingea la portar, iar arbitrii acorda o indirecta de pe 6 m, pe care Radu Gutu o executa direct in vinclu, insa mingea nefiind atinsa de nimeni, golul a fost anulat. Prima repriza de prelungiri s-a incheiat cu o bara a lui Ruxandari, iar Tg. Mures spera deja la al patrulea event consecutiv!

Repriza secunda incepe cu doua ratari monumentale ale lui Carare si Despan, iar orice urma de speranta s-a spulberat in min. 2, cand pe un contraatac, Despan l-a tras evident de tricou pe un adversar, iar arbitrii au decis sa-l elimine si sa acorde penalty de la 6 m. In fotbalul mare se acorda fara ezitare cartonas rosu la o astfel de faza, insa in prima repriza, Catarama a fost faultat de portarul gazdelor in postura de ultim aparator, ieseanul reusind sa treaca mingea de portar in afara careului, insa a fost faultat de portar. La acea faza, arbitrii au acordat doar cartonas galben, desi era pozitie evidenta de ultim aparator si fault facut de portar in afara careului!!!

Penalty-ul a fost transformat fara probleme de Gherman! Ghinionul avea sa se tina scai de capitanul Sebastian Carare, care putea readuce Iasul in joc, insa a trimis in bara de la 8 m, desi poarta era goala. A urmat o lovitura de pedeapsa de la 10 m, pe care Cristi Matei a transformat-o cu un sut inselator si a stabilit scorul final, 7-4 pentru mureseni, care au obtinut astfel al 4-lea event consecutiv!

Una peste alta, o partida excelent pregatita de antrenorul Nelu Stancea, care dupa cum spuneam si in avancronica meciului, era atuul principal al CSMS-ului, pentru ca ii cunostea foarte bine pe cei de la Tg. Mures si a putut pregati o tactica foarte buna, care a fost foarte aproape sa dea roade.

Suporterii ieseni prezenti la meci au aratat un devotament iesit din comun si poate ca acesta a fost momentul de care au avut nevoie pentru ca fenomenul sa revina in prim-plan! Avem nevoie de echipe capabile de performanta, pentru ca fanii sa se regrupeze si sa produca spectacolul din tribune, de care sportul iesean are nevoie ca de aer!