Liga 4 Iasi: Cifrele ultimei etape si clasamentul final al golgheterilor!

Liga 4 Iasi a incheiat duminica – 8 iunie, sezonul 2012/2013, un sezon in urma caruia Rapid Dumesti isi continua dominatia, ajungand la al 5-lea titlu consecutiv. Pentru locul 2 s-a dus o lupta pana in ultima etapa, insa Viitorul Tg. Frumos a fost echipa mai echilibrata si avand rezultatele directe din meciurile cu Foresta Ciurea de partea sa (4-0 la Tg. Frumos si 0-0 la Ciurea) a reusit sa obtina medaliile de vicecampioni si posibilitatea de a merge la barajul pentru promovarea in Liga 3 (miercuri – 19 iunie, ora 17:30 – Stadion “1 Mai” Dorohoi).

In ultima etapa s-au marcat un total de 36 de goluri, ceea ce reprezinta o medie de 4.5 goluri/meci. Gazdele s-au impus in doar 3 meciuri, s-a inregistrat un singur rezultat de egalitate, iar oaspetii au reusit 4 victorii.

Ajunsi la ultima etapa, 3 jucatori s-au ‘hotarat’ ca ar fi momentul sa-si treaca si ei numele pe lista marcatorilor: Marius GAVRILESCU (Unirea Mircesti), Alex BACIU (Unirea Mircesti) si Ciprian BUCOVANU (Siretul Lespezi). Un singur hat-trick realizat, Pavel Ungureanu (Stejarul Sinesti) reusind pentru al doilea meci consecutiv sa marcheze cate 3 goluri. Reusitele din partida cu Lungani l-au propulsat pana pe primul loc, acesta devenind golgheterul sezonului 2012/2013 in Liga 4 Iasi, titlu pe care l-a ‘preluat’ de la Andrei Despan, cel care marcase undeva la 35-40 de goluri pentru Rapid Dumesti in 2011/2012.

Numarul total de marcatori in acest sezon a fost 245, la care se adauga 10 autogoluri (tabelul de mai jos).

Jucator Echipa a marcat pt. Autogol
Gherghiceanu Vlad Unirea Mircesti Stejarul Sinesti 1
Dascalu Dumitru Viitorul Hirlau Vointa Bosia 1
Alexii Marian Viitorul Tg. Frumos Victoria Letcani 1
Pricop Ghita Viitorul Hirlau Kosarom II Pascani 1
Gherghel Emanuel Unirea Mircesti Viitorul Hirlau 1
Olariu Florin Viitorul Hirlau Viitorul Lungani 1
Lazarescu Paul Stejarul Sinesti Viitorul Hirlau 1
Bejenariu Andrei Gloria Baltati Viitorul Lungani 1
Ocneanu Alexandru AS Holboca Rapid Dumesti 1
Andrescu Vasile Gloria Bals Viitorul Tg. Frumos 1

Clasamentul final al golgheterilor il are in frunte pe Pavel Ungureanu (28 de goluri), urmat de Catalin Scrab (27 de goluri), pe locul 3 fiind la egalitate de puncte, Ionut Borhan si Adrian Viorica, ambii cu cate 23 de reusite. Locul 5 a fost impartit de Alex Stafie si Alex Balanescu, cu cate 20 de reusite.

Jucator Echipa Nr. Goluri E1 + E2
Ungureanu Pavel Stejarul Sinesti 28
Scrab “Goe” Catalin Viitorul Tg. Frumos 27
Borhan Ionut AS Holboca 23
Viorica Adrian Viitorul Hirlau 23
Stafie Alexandru Foresta Ciurea 20
Balanescu Alexandru Rapid Dumesti 20
Petroiu Gheorghe Stejarul Sinesti 19
Ipate Radu Viitorul Hirlau/Rapid Dumesti 16 1+15
Valeanu Bogdan Gloria Bals 15
Nemteanu Cosmin Kosarom II Pascani 15
Grigoras Daniel Florin Rapid Dumesti 14
Andriescu Vasile Unirea Ruginoasa 14
Hutanu Bogdan Rapid Dumesti 13
Lungu Dan Viitorul Hirlau 13
Plugaru Vlad Foresta Ciurea/Stejarul Sinesti 13 6+7
Postolache Cristi AS Holboca 13
Apostol Andrei Siretul Lespezi/Kosarom II Pascani 12 10+2
Virlan Marian Gloria Baltati 12
Raianu Paul Foresta Ciurea/Astra Raducaneni 12 5+7
Dandu Andrei Rapid Dumesti 11
Hauta Gabriel Viitorul Tg. Frumos 11
Olaru Silviu Siretul Lespezi 11
Apetrei Andrei Gloria Bals 11
Caliniuc Dan Foresta Ciurea 10
Cristea Daniel Viitorul Hirlau 10
Melinte Razvan Siretul Lespezi 10
Dodan Florin Viitorul Tg. Frumos 10
Cojocaru Iulian Kosarom II Pascani 9
Moisi “Budei” Bogdanel Rapid Dumesti 9
Rusu Stefan Gloria Baltati 9
Ursu Vlad Victoria Letcani 9
Irimita Catalin Victoria Letcani 9
Popoaia Cosmin Unirea Ruginoasa 8
Oprea Alin Viitorul Hirlau 8
Gabor Dumitru Unirea Mircesti 8
Talpan Ilie Foresta Ciurea 8
Romila Dan Vointa Bosia/Stejarul Sinesti 8 3+5
Gavril “Nutu” Ionut Foresta Ciurea 8
Chiperi Florin Unirea Ruginoasa 8
Spita Cristi Viitorul Tg. Frumos 7
Paftala Paul Stejarul Sinesti 7
Iurchievici Marian Unirea Mircesti 7
Ocneanu Alex AS Holboca 7
Carja Vasilica Gloria Bals 7
Tibulca Vlad Unirea Ruginoasa 7
Maftei Petrica Kosarom II Pascani 6
Aganenci Valentin Siretul Lespezi 6
Dragoi “Mishu” Mihai Stejarul Sinesti 6
Ispir Dumitru Viitorul Lungani 6
Hatmanu Ionut Gloria Bals 6
Vizitiu Andrei Rapid Dumesti 6
Cotovanu Florin Rapid Dumesti 6
Ursu Vlad Gloria Baltati 5
Baba Cezar Victoria Letcani 5
Iosub Vlad Gloria Baltati 5
Bejenariu Andrei Gloria Baltati 5
Palaghia George Viitorul Hirlau/Rapid Dumesti 5 2+3
Frij Cosmin Siretul Lespezi 5
Albei Radu Vointa Bosia 5
Pricop Cristi Rapid Dumesti 5
Susanu Bogdan Unirea Mircesti 5
Iurcan Alexandru Siretul Lespezi 5
Vasile Cristi Siretul Lespezi 5
Causanu Catalin Gloria Bals 5
Stirbets Ionut Rapid Dumesti 5
Tiron Constantin Vointa Bosia 5
Cojocaru Marcel Rapid Dumesti 4
Herciu Daniel Unirea Mircesti 4
Virlan “Buba” Catalin Vointa Bosia 4
Bacalu Vasile Viitorul Lungani 4
Florea Andrei Gloria Baltati 4
Pricop “Ghita” Gheorghe Viitorul Hirlau 4
Mihaila Alexandru Foresta Ciurea 4
Anton Alexandru Unirea Ruginoasa 4
Mavroianu Ciprian Astra Raducaneni 4
Codreanu Ioan Unirea Mircesti 4
Catargiu Bogdan Unirea Mircesti 4
Florea Mihai Gloria Bals 4
Stoica Dumitru Viitorul Hirlau 4
Ilasca Daniel Unirea Ruginoasa/Siretul Lespezi 4 0+4
Stroiesteanu Vasile Viitorul Lungani 4
Mahu Bogdan Unirea Mircesti 4
Nistor Razvan Siretul Lespezi 4
Anton Claudiu Unirea Ruginoasa 4
Aparaschivei Radu Astra Raducaneni 4
Toma Alexandru AS Holboca 4
Andrescu Vasile Gloria Bals 4
Ciubotariu Cristi Viitorul Lungani 4
Lipovanu Andrei Kosarom II Pascani 4
Costea Andrei Rapid Dumesti 4
Davidoaia Marius Viitorul Tg. Frumos 4
Dambu Vasile Siretul Lespezi 4
Ancuta Cosmin Astra Raducaneni 4
Harhas Daniel Unirea Ruginoasa 3
Hanganu Mihai Victoria Letcani 3
Harabagiu Ciprian Gloria Bals 3
Guzu Radu Victoria Letcani 3
Asofiei Ionut AS Holboca 3
Caras Marian Stejarul Sinesti 3
Lupescu Marian Victoria Letcani 3
Rotaru Mihai Vointa Bosia 3
Anghelus Razvan Kosarom II Pascani 3
David Ioan Gloria Baltati 3
Bucataru Dan Rapid Dumesti 3
Lazarescu Paul Stejarul Sinesti 3
Pintilie Silviu Victoria Letcani 3
Corduneanu Ionut Viitorul Lungani 3
Munteanu Eduard Viitorul Tg. Frumos 3
Biru Ionut Unirea Mircesti 3
Cosofret Mihai Viitorul Lungani 3
Grigoras Eduard Viitorul Tg. Frumos 3
Tuca Bogdan Vointa Bosia 3
Nimerincu Ionut Stejarul Sinesti/Viitorul Lungani 3 2+1
Cojocaru Alexandru Kosarom II Pascani 3
Slabu Marius Siretul Lespezi 3
Covrig Silviu Unirea Ruginoasa 3
Morariu Lucian Victoria Letcani 3
Sariteanu Andrei Foresta Ciurea 3
Pandele Ilie Vointa Bosia 3
Vieru Bogdan Viitorul Lungani 3
Avroean Elvis Kosarom II Pascani 3
Marin Sorin Foresta Ciurea 3
Formagiu Laurentiu AS Holboca 2
Hutu Cosmin AS Holboca 2
Candrea Bogdan Astra Raducaneni 2
Carare Sebastian Foresta Ciurea 2
Dobrea Adrian Foresta Ciurea 2
Agrigoroaiei Petru Kosarom II Pascani 2
Slabu Iustin Siretul Lespezi 2
Dediu Adrian Rapid Dumesti 2
Toader Petrica Kosarom II Pascani 2
Ionescu Irinel Viitorul Tg. Frumos 2
Chelaru Ovidiu Viitorul Tg. Frumos 2
Mocanu Florin Viitorul Tg. Frumos 2
Besleaga Ionut AS Holboca 2
Stoica Eduard Astra Raducaneni 2
Ciubotariu Dan Viitorul Hirlau 2
Dascalu Iulian Viitorul Hirlau 2
Miron Ionut Rapid Dumesti 2
Slivinschi Sergiu Viitorul Lungani 2
Costea Nicolae Gruia Kosarom II Pascani 2
Luiuz Ioan Foresta Ciurea 2
Sarbu Ionut Gloria Baltati 2
Cotruta Alexandru Vointa Bosia 2
Berezovschi Laurentiu Viitorul Lungani 2
Cruceanu Alin Foresta Ciurea 2
Chiper Bogdan Viitorul Tg. Frumos 2
Ababei Alexandru AS Holboca 2
Borsieru Alin Gloria Baltati/Gloria Bals 2 1+1
Onu Florin Kosarom II Pascani 2
Rotaru Bogdan Viitorul Tg. Frumos 2
Focea Radu Foresta Ciurea 2
Florescu Sergiu Viitorul Lungani 2
Roiu Florinel Foresta Ciurea/Astra Raducaneni 2 1+1
Lupu Daniel Viitorul Tg. Frumos 2
Vatamanu Constantin Unirea Ruginoasa 2
Ciosu Costica Siretul Lespezi 2
Toma Iulian Siretul Lespezi/Kosarom II Pascani 2 1+1
Ghinea Daniel Rapid Dumesti/Stejarul Sinesti 2 0+2
Teodorescu Marius Viitorul Lungani 2
Ibrian Cristian Gloria Bals 2
Radu Bogdan Gloria Bals 2
Pantiru Vlad Victoria Letcani 2
Brighiu Ciprian Viitorul Tg. Frumos/Stejarul Sinesti 2 0+2
Balteanu Paul Unirea Mircesti 2
Stoica Andrei Viitorul Lungani 2
Soltanei Constantin Kosarom II Pascani 2
Cumpana Petronel Foresta Ciurea 2
Filip Marius Rapid Dumesti 2
Donose Ionut Rapid Dumesti 2
Strateciuc Marius AS Holboca 1
Bucos Alexandru Astra Raducaneni 1
Ciobanica Leonard Astra Raducaneni 1
Duchiman Ionut Astra Raducaneni 1
Petrea Ciprian Astra Raducaneni 1
Popescu Gabriel Foresta Ciurea 1
Ionita Madalin Foresta Ciurea 1
Acatrinei Marian Gloria Bals 1
Hariga Marius Gloria Baltati 1
Lupu Daniel Kosarom II Pascani 1
Doroftei Andrei Kosarom II Pascani 1
Dranceanu Alexandru Rapid Dumesti 1
Despan Andrei Rapid Dumesti 1
Oneata Adrian Siretul Lespezi 1
Minciuna Andrei Stejarul Sinesti 1
Vieru Mihai Stejarul Sinesti 1
Gherca Iosif Unirea Mircesti 1
Ungureanu Marius Unirea Mircesti 1
Toader Iulian Unirea Ruginoasa 1
Tesoi Teodor Viitorul Hirlau 1
Hluscu Sorin Viitorul Hirlau 1
Stoica Stefan Viitorul Hirlau 1
Gherghel Emanuel Unirea Mircesti 1
Olarita Marius Kosarom II Pascani 1
Nutescu Ionut Kosarom II Pascani 1
Andronache Cosmin Kosarom II Pascani 1
Tarnaveanu Florin Victoria Letcani 1
Bolboceanu Bogdan Foresta Ciurea 1
Hutanu Constantin Stejarul Sinesti 1
Isaila Daniel Gloria Bals 1
Catargiu Dragos Unirea Mircesti 1
Iamandi Cristian Kosarom II Pascani 1
Giurgiuveanu Laurentiu Kosarom II Pascani 1
Epure Gabriel Victoria Letcani 1
Frunza Cristian Vointa Bosia 1
Vranceanu Mihai Gloria Baltati 1
Popa Gabriel Gloria Baltati 1
Bardaga Alin Stejarul Sinesti 1
Nica Alexandru Foresta Ciurea 1
Ichim Andrei Unirea Ruginoasa 1
Beceriu Liviu AS Holboca 1
Botezatu Florin Stejarul Sinesti 1
Tibulca Gheorghe Unirea Ruginoasa 1
Cotet Daniel Vointa Bosia 1
Ciuperca Ionut AS Holboca 1
Gherasim Marius Victoria Letcani 1
Petrica Alexandru Vointa Bosia 1
Mancas Alexandru Unirea Ruginoasa 1
Cutter Valeriu Viitorul Hirlau 1
Afrasinei Ionut AS Holboca 1
Agape ‘Bento’ Ovidiu AS Holboca 1
Patrascu Adrian Foresta Ciurea 1
Basarab Bogdan AS Holboca 1
Agapov Ciprian AS Holboca 1
Bechea Marius Viitorul Lungani 1
Bradu Mihai Foresta Ciurea 1
Neculau Daniel Siretul Lespezi 1
Gherghiceanu Vlad Unirea Mircesti 1
Balba Ionut Viitorul Tg. Frumos 1
Grigoras Ioan Stejarul Sinesti 1
Sarbatoare Marian Stejarul Sinesti 1
Bita Florin Unirea Ruginoasa 1
Judele Dumitru Unirea Ruginoasa 1
Ciorap Marian Victoria Letcani 1
Musteata Ionut Gloria Bals 1
Dascalu Bogdan Victoria Letcani 1
Popa Gheorghe Gloria Baltati 1
Raducan Florin Viitorul Lungani 1
Turcanu Ionut Gloria Bals 1
Leonte Bogdan Rapid Dumesti 1
Ciolac Marian Victoria Letcani 1
Gavrilescu Marius Unirea Mircesti 1
Baciu Alexandru Unirea Mircesti 1
Bucovanu Ciprian Siretul Lespezi 1

About Sakin