Cupele Europene: Toate 4 la Play-off! Cine intra in grupe?

UPDATE: Steaua poate juca impotriva celor de la Austria Viena, Legia Varsovia (Polonia), NK Maribor (Slovenia), Ludogorets Razgrad (Bulgaria) sau FC Shakhter Karagandy (Kazahstan).

Astra Ploiesti isi va alege adversarii din urmatoarele echipe: Udinese Calcio (Italia), Tottenham Hotspur (Anglia), FK Partizan Belgrad (Serbia), Dnipro Dnipropetrovsk (Ucraina), Estoril Praia (Portugalia – doamne ajuta:D) sau Maccabi Haifa (Israel).

Petrolul Ploiesti isi va alege adversarii din urmatoarele echipe: Dinamo Kiev (Ucraina), KRC Genk (Belgia – accesibil), AZ Alkmaar (Olanda), Swansea City (Anglia – desi echipa are sediul in Tara Galilor) si OGC Nice (Franta).

Pandurii Tg. Jiu isi va alege adversarii din urmatoarele echipe: APOEL Nicosia (Cipru – accesibil), SC Braga (Portugalia), Besiktas Istanbul (Turcia), Rapid Viena (Austria – accesibil) si Feyenord (Olanda).

Surprinzator pentru multi, inclusiv si pentru mine, toate cele 4 echipe romanesti au reusit sa faca pasul catre Play-offul competitiei in care participa.

CHAMPIONS LEAGUE

Steaua Bucuresti a trecut fara prea mari emotii de campioana Georgiei si cea mai titrata echipa din aceasta tara, Dinamo Tbilisi. Ar fi putut fi mult mai greu, daca in partida tur, Ciprian Tatarusanu nu reusea sa apere penalty-ul lui Xisco la scorul de 0-0. Dupa acel penalty aparat, Steaua a dominat partida si a marcat de doua ori prin Gabriel Iancu, asigurandu-si calificarea in proportie de 90%.

Partida retur nu a avut un istoric prea interesant, insa ramane faptul ca stelistii nu au reusit sa continue seria de victorii din startul sezonului 2013/2014, ceea ce demonstreaza ca titlul din Liga 1, se va disputa si nu este inca acontat asa cum incearca sa ne ‘pacaleasca’ ziarele de sport centrale.

EUROPA LEAGUE

Dintre cele 3 echipe romanesti din Europa League, Astra Giurgiu-Ploiesti (tot nu stiu care este numele oficial in Europa, ca in Liga 1 e cu Giurgiu:D) si-a asigurat oarecum calificarea inca din turul din Slovacia, acolo unde au castigat cu 3-1 pe terenul celor de la AS Trencin. Returul disputat pe National Arena a fost impartit in doua etape: 80 de minute in care adormeai la TV sau in tribune si 10 minute in care s-a marcat pe banda rulanta. Daca in min. 83, era 0-0, dupa golul lui Trencin a urmat nebunia, marcandu-se alte 3 goluri in 4 minute! Trencin a sperat pentru aproape 1 minut la o minune, pentru ca aveau 2-1 pe tabela, insa ‘blondul’ Tembo a marcat cu capul pentru 2-2 si a spulberat orice urma de indoiala.

Daca la Steaua si Astra ne asteptam la calificare dupa mansa tur, nu acelasi lucru il putem spune si despre celelalte doua echipe romanesti. Pandurii Tg. Jiu au fost primii, cronologic vorbind, care au produs o surpriza placuta. Dupa 1-1 la Tg. Jiu si 0-1 (min. 21 – Damari din penalty pentru Hapoel Tel-Aviv), putini mai sperau la ce a urmat. Pandurii lui Cristi Pustai nu au abandonat si au reusit sa marcheze de doua ori prin Eric (min. 34) si fost jucator la CSMS Iasi, Alexandru Ciucur (introdus in min. 46 si a marcat in min. 50). 2-1 pentru Pandurii Tg. Jiu si calificare in Play-off.

Petrolul Ploiesti a trait cu adevarat dramatic dubla cu olandezii de la Vitesse Arnhem. In meciul tur au fost condusi cu 1-0 si au egalat in min. 84 pentru Gheorghe Grozav, pentru ca in retur sa faca un meci surpinzator de bun. Am urmarit acest meci cu sufletul la gura, iar cand Boudjemaa a deschis scorul in min. 21 pentru petrolisti, mai ca ai fi crezut ca m-am nascut in Ploiesti :). A urmat o partida pe muchie de cutit, iar golul lui Van der Heijden (min. 72), parea sa ne aduca pe spectatorii romani ce urmaream meciul, cu picioarele pe pamant. Unde mai punem ca haitianul Alcenat a luat cartonas rosu in 10 minute (galbene in min. 71 si 80) si a lasat Petrolul in 10 oameni. Singura speranta era ca Petrolul sa reuseasca sa ajunga la penalty-uri, insa erau 40 de minute in care Vitesse ar fi atacat cu toate fortele. Din fericire, la ultima faza a meciului, Gicu Grozav si-a spalat toate pacatele pentru suflarea petrolista (penalty ratat in min. 90 cu Pandurii plus doua ratari uriase la ultimul meci de campionat) si a marcat dintr-o lovitura libera de la 22-23 m, aducand si ultima calificare a zilei pentru echipele romanesti.

FELICITARI CELOR 4 ECHIPE ROMANESTI SI SPERAM CA ACESTEA SA CONTINUE PARCURSUL BUN IN CUPELE EUROPENE SI, DE CE NU, POATE REUSESC SA RASTOARNE CALCULELE HARTIEI SI MERG LA BRAT IN GRUPE. DOAR STEAUA ARE ASIGURATA MOMENTAN PREZENTA IN GRUPE (CASTIGA PLAY-OFF MERGE IN CHAMPIONS LEAGUE, PIERDE SI MERGE IN EUROPA LEAGUE).