Liga 4 Iasi: Rezultatele etapei a 8-a! Mircestiul urca pe locul 6!

Liga 4 Iasi si-a disputat in weekendul 28-29 septembrie cele 8 partide din cadrul etapei a 8-a, o etapa in care favoritele s-au impus, insa nu fara emotii.

GLORIA BALTATI – HELIOS TOMESTI 1-2 (0-2)

Una din surprizele acestei etape o reprezinta victoria celor de la Helios Tomesti la Baltati, acolo unde putine echipe obtin puncte. Cu moralul scazut dupa doua infrangeri consecutive, Tomestiul s-a ambitionat peste masura si a reusit o victorie muncita (REPORTAJ).

VIITORUL HIRLAU – VIITORUL TG. FRUMOS 1-2 (0-0)

Desi stau mult mai prost in campionat decat echipa din Tg. Frumos, hirlauanii au dat o replica foarte buna oaspetilor sai si dupa ce au deschis scorul, au cedat initiativa, iar targovetii au intors scorul pe finalul partidei (REPORTAJ).

RAPID DUMESTI – STEJARUL SINESTI 3-1 (2-1)

Derby-ul etapei a 8-a s-a disputat la Dumesti, acolo unde gazdele aveau neaparata nevoie de victorie pentru a trece pe locul 2 in clasament, dar mai ales sa nu piarda puncte in urmarirea liderului. Sinestenii aveau si ei sansa ca la o un egal sa ramana pe locul 2, iar din acest motiv si-au vandut scump pielea in aceasta deplasare. Gazdele au deschis scorul rapid, insa Sinestiul a egalat imediat, insa la pauza avea sa fie 2-1, in urma unei devieri nefericite a unui sinestean in propria poarta. In repriza secunda, momentul psihologic a fost atunci cand Sinestiul a solicitat un penalty la un presupus hent al lui Budei in careu, iar dumestenii au profitat imediat de faptul ca jumatate din echipa oaspetilor era in jurul arbitrului si au marcat golul de 3-1 pe contraatac.

FORESTA CIUREA – UNIREA MIRCESTI 0-3 (0-1)

Dupa victoria surprinzatoare la Tomesti, Ciurea spera la un nou succes in aceasta etapa, in fata unei echipe ce si-a revenit extraordinar in ultimele etape. Mircestiul a deschis rapid scorul in min. 5, pentru ca la jumatatea reprizei gazdele sa beneficieze de o lovitura de pedeapsa, pe care au ratat-o. In finalul reprizei un jucator al gazdelor a fost eliminat si misiunea Forestei a devenit imposibila. Mircestiul s-a aparat excelent in partea a doua, iar pe final au punctat de inca doua ori, reusind astfel a 4 victorie consecutiva, urcand astfel pe locul 6 in clasament, dupa ce in primele 4 etape avea 4 infrangeri si era lanterna rosie!

UNIREA RUGINOASA – AS HOLBOCA 3-1 (0-1)

Stransi cu greu pentru un prim 11, Holboca a reusit sa deschida scorul in prima repriza prin golgheterul Cristi Postolache. In repriza secunda, dupa o gafa a portarului Buzdugan, mingea a fost scapata in poarta si Ruginoasa a prins aripi, reusind sa mai marcheze de inca doua ori pentru o victorie ce ii scoate din zona retrogradarii. A fost si un incident in care un jucator al Holbocai l-a lovit pe centralul partidei, acesta eliminandu-l imediat.

CSM PASCANI – VENUS BUTEA 2-6 (0-1)

Pascanenii s-au trezit pe ultimul loc in serie, dupa ce toate victoriile le-au fost anulate pentru ca au avut probleme cu cativa jucatori care aveau dubla legitimare! Acestia si-au rezolvat problemele, insa in aceasta etapa au dat peste unul din cei mai dificili adversari din campionat, cei de la Venus Butea fiind surpriza placuta din aceste prime etape. Dupa o prima repriza in care Butea ratat si un penalty, iar golul a venit abia in min. 42 prin reusita golgheterului Marius ‘Bebe’ Tulbure, repriza secunda a fost un adevarat recital de goluri. Au mai marcat pentru Butea Ionut Botescu (min. 47), Nicolae Tudor (min. 60), Gabriel Carciuc (min. 70), Marian Alexii (min. 72) si Marius Tulbure (min. 81), gazdele marcand in min. 50 si min. 76.

GLORIA BALS – VIITORUL LUNGANI 2-4

Intr-un meci destul de important pentru zona de subsol a clasamentului, Lunganiul a reusit o victorie mare in deplasare la Gloria Bals. Cu acest succes, baietii antrenati pe prof. Paul Codru au urcat pe locul 8 in clasament, in timp ce Balsul a ramas pe penultima pozitie a clasamentului si se anunta o ‘candidata’ serioasa la retrogradare.

PODGORIA COTNARI – SIRETUL LESPEZI 2-3 (1-2)

Meci frumos la Cotnari, gazdele aratand o forma foarte buna in ultimele etape. Dupa ce la pauza a fost 2-1 pentru oaspeti, Cotnariul a revenit in joc si a egalat, iar la acest scor de 2-2 au ratat o lovitura de pedeapsa. Lespeziul a marcat golul victoriei in min. 82 si a plecat astfel cu toate punctele de la un meci in care gazdele poate ar fi meritat macar un rezultat de egalitate.