Liga 5 Iasi – Seria 3: Rezultatele etapei a 8-a! Motca pierde fara sa joace!

Liga 5 Iasi – Seria 3 a produs ceva surprize intr-o etapa in care favoritele nu aveau meciuri deosebit de grele. Cei mai castigati au iesit cei de la Viitorul Harmanesti, echipa ce nu a jucat in aceasta etapa insa care profita de greselile adversarilor pentru castigarea titlului.

UNIREA AL. I. CUZA – SIRETUL STOLNICENI-PRAJESCU 3-2 (0-1)

Meci foarte disputat intre cele doua echipe nou-infiintate in aceasta vara. Cuza incepuse mai prost sezonul, in timp ce Siretul avusese un debut excelent de sezon. Dupa o prima repriza in care Stolniceniul a deschis scorul, acestia au cedat initiativa si gazdele au profitat la maxim reusind sa castige cu 3-2. De mentionat ca unul din golurile echipei gazda ar fi fost marcat dintr-o flagranta pozitie de ofsaid nesemnalizata.

MOLDOVA CRISTESTI – NOUA GENERATIE TOPILE 3-2 (1-1)

Moldova Cristesti urca pe prima pozitie in clasament, dupa ce s-a impus dramatic in fata celor de la NG Topile. Dupa ce oaspetii au deschis scorul dintr-un penalty (min. 17), golgheterul Adrian Gurzun a restabilit egalitatea in min. 19. Tot Gurzun si-a adus echipa in avantaj in startul reprizei secunde (min. 49), pentru ca avantajul sa fie marit de capitanul Mihai Pintiliasa (min. 58 – pen). Topile nu a cedat si a redus din diferenta in min. 84, insa a fost prea tarziu pentru a mai reusi sa obtina un punct din aceasta deplasare.

VOINTA MOTCA – SPICUL HELESTENI 0-3

Greseala grava de organizare a celor de la Vointa Motca, care au uitat sa-l anunte pe asistentul medical ca au meci acasa. Cum fara asistenta medicala nu se poate desfasura un meci de fotbal la nivelul AJF Iasi, arbitrul central a asteptat cele 15 minute regulamentare si dupa aceea a luat decizia logica de a nu da drumul partidei, Helesteniul castigand astfel la masa verde.

LOCOMOTIVA PASCANI – VIITORUL MUNCEL 1-3

Viitorul Muncel reuseste a treia victorie consecutiva in deplasare si isi pastreaza sansele la o clasare pe podium la finalul campionatului. Locomotiva continua startul slab si a cazut pe locul 13 in clasament.

FC LUNCA PASCANI – AVANTUL TATARUSI 3-1

Tare as fi vrut sa vad ce parerea a mai avut acum antrenorul celor de la Lunca Pascani, unul dintre cei mai nemultumiti oameni din fotbalul judetean iesean cand vine vorba de arbitraje :). Cu o brigada 100% feminina, Lunca a reusit sa se impuna in fata celor de la Tatarusi si astfel sa urce pe locul 6 in clasament.

ACTIV VALEA SEACA – BIRUINTA MIROSLOVESTI 4-1

Contorizam sau nu aceasta victorie in dreptul celor de la Valea Seaca, o echipa foarte buna insa ce are probleme cu legitimarile, pierzand doua meciuri la contestatie in doar 6 etape disputate! Miroslovestiul se intoarce la ce a fost in sezonul trecut, adica o echipa de coada clasamentului, care se va bucura daca va scapa de ultimul loc in clasament.

CSM II PASCANI – AVANTUL TODIRESTI 1-1

Primul egal al sezonului pentru cele doua echipe, care au dat-o la pace pe teren multumindu-se cu cate un punct de fiecare. Todirestiul a intrat in reconstructie in acest sezon, incercand sa-si cladeasca o echipa cu multi tineri din comuna, care in viitor sa atace promovare in Liga 4 Iasi.