Liga 5 Iasi – Seria 2: Progresul Deleni – Sageata Popricani 0-2!

In cadrul etapei a XIII-a a Ligii 5 Iasi – Seria 2, pe stadionul Tineretului “Ing. Gheorghe Costache” din Hirlau, s-a disputat meciul dintre echipa “gazda”, PROGRESUL DELENI si SAGEATA POPRICANI, oaspetii reusind sa se impuna lejer cu scorul de 2-0.

Progresul Deleni

PROGRESUL DELENI:1. CRISTEA Rares – 2.MANOLACHE Madalin 3.SCURTU Dragos 4.URICACIU Andrei 5.CHIRIAC Ciprian – 16.MOTRIUC Cosmin (cpt) 7.NUC Costel 8.MOCANU Anghel 9.ROSU Andrei – 10.CIUBUC Vlad – 11.PINTILIESCU Marian. REZERVE:12.BICA Marius 14.PRIGOREANU Constantin 15.AZOITEI Sebastian 17.MOTRIUC Sebastian. ANTRENOR: Florin ALMAN

Sageata Popricani

SAGEATA POPRICANI: 1.TEBREAN Cristian – 4.POTUR Catalin 10.CISMARU Vasile (cpt) 6.CISMARU George 12.CISMARU Ionut – 7.GOROVEI Alin 5.ANTONAS Gabriel 8.PENCIU Lucian 16.MIHAI Andrei – 11.CARACAS Ionut 15.AVASILCAI Gabriel REZERVE: 17.CIOBANU George 9.TANASA Alexandru ANTRENOR: Daniel ENUTA

Mai jos va prezint si filmul meciului:
‘2 Popricani-ul incepe excelent meciul. ANTONAS il gaseste excelent cu o pasa pe culoar pe CARACAS Ionut care este faultat in careu si se dicteaza penalty. Acelasi CARACAS Ionut executa si transforma cu siguranta: 0-1!

‘3 o noua ocazie pentru Popricani. ANTONAS trimite cu capul balonul peste poarta dupa o centrare buna de pe partea dreapta
’11 gazdele inscriu prin Marian PINTILIESCU, dar golul este corect anulat pentru offside, gazdele nu au protestat la aceasta faza
’20 CARACAS ramane singur cu portarul gazdelor dar dintr-o pozitie buna incercand sa gaseasca coltul lung cu exteriorul loveste gresit mingea si aceasta iese in aut de poarta
’27 MANOLACHE Madalin centreaza in careu dar reluarea lui Costel NUC cu capul este peste poarta
’31 GOROVEI Alin suteaza in diagonala din 12 m iar mingea trece aproape de stalpul din stanga al portii adverse
’39 Popricani-ul are o dubla ocazie: AVASILCAI Gabriel dribleaza un fundas dar sutul sau este in blocajul altui fundas al gazdelor, mingea sare la Gabriel ANTONAS care suteaza din prima putin peste poarta
“45+3 Final de prima repriza: 0-1 o prima repriza deloc spectaculoasa in care oaspetii au inscris repede si au conservat avantajul pana la pauza, ocaziile mari de gol lipsind in aceasta prima repriza
’50 in urma unui contraatac initiat excelent in banda stanga de CARACAS Ionut, GOROVEI Alin majoreaza scorul dupa un sut frumos in coltul lung: 0-2

’59 Schimbare la echipa gazda: iese CHIRIAC Ciprian si intra AZOITEI Sebastian
’69 au trecut 10 minute de cand nu am mai avut nici o ocazie de poarta: DELENI a cedat lupta se pare dupa golul 2 al oaspetilor si sunt cu moralul la pamant in timp ce Popricani-ul nu mai forteaza fiind multumita cu cele 3 puncte iminente in acest moment.
’84 CISMARU Vasile suteaza la poarta, dar mingea trece alaturi
’90 PENCIU Lucian centreaza din corner, capitanul oaspetilor trimite cu capul spre poarta de unde SCURTU Dragos intervine salvator si respinge
’90+4 Final de meci: PROGRESUL DELENI 0-2 SAGEATA POPRICANI

In acest meci s-a vazut lipsa de experienta a gazdelor care dupa primirea golului 2, practic nu au mai existat in meci oaspetii reusind sa castige destul de lejer. Scorul putea fi mai concludent pentru echipa oaspete, dar cum ne-a obisnuit si la ultimele meciuri, SAGEATA POPRICANI nu este o echipa care urmareste sa inscrie foarte multe goluri, ci doar punctele puse in joc, iar dupa ce au avantaj nu mai forteaza. Totusi, gazdele meritau macar un gol in aceasta partida pentru efortul depus si pentru felul cum au luptat pana la golul de 2-0.

Remarcatii partidei in opinia mea: GOROVEI Alin (a inchis practic meciul cu golul de 2-0, generos astazi in efort, a creat mai mereu pericol cand s-a aflat cu mingea la picior), CISMARU Vasile (a coordonat excelent defensiva dar a fost si periculos la urcarile in atac) CARACAS Ionut (a “scos” si tot el a transformat penalty-ul, iar golul de 2-0 a plecat tot din piciorul sau).

In urma acestui rezultat, SAGEATA POPRICANI urca pe locul 5 cu 24 puncte, iar PROGRESUL DELENI ramane pe locul 12 cu 7 puncte. Etapa viitoare, prima din RETUR, SAGEATA POPRICANI se va deplasa la Sipote pentru disputa cu echipa locala, SPICUL SIPOTE iar PROGRESUL DELENI va primi vizita celor de la SPICUL TIGANASI!

Mai multe poze gasiti pe PAGINA DE FACEBOOK!