Handbal (m) – Cupa Romaniei: HC Vaslui – HC Fagaras 37-28!

HC Vaslui a primit joi – 16 ianuiarie vizita celor de la HC Fagaras, in turul dublei manse contand pentru Cupa Romaniei la handbal masculin, invingatoarea urmand a se alatura celor 12 echipe din Liga 1 si inca 3 din Liga 2, in urmatoarea faza a competitiei.

Cu gandul la promovare, insa cu un dezavantaj in fata principalei contracandidate, CSM Calarasi, vasluienii nu au avut prea mari emotii in fata celor de la HC Fagaras, impunandu-se dupa un meci care a fost echilibrat doar in primele 20 de minute. Oaspetii au avut o banca de rezerve subtire si nu au putut face fizic fara vasluienilor.

In min. 11, oaspetii conduceau cu 11-9, insa cateva interventii excelente ale portarului Bogdan Pralea au facut ca rezultatul sa fie intors, iar la pauza scorul era 18-14. In primele 5 minute ale reprizei secunde, vasluienii s-au distantat la 22-16, pentru ca la jumatatea reprizei sa se inregistreze o diferenta de 8 goluri (30-22). A urmat o perioada in care portarul oaspetilor nu a primit gol aproximativ 5-6 minute, avand o serie de 7-8 interventii consecutive. Finalul a fost dominat de gazde, care au reusit intr-un final o victorie linistitoare, la 9 goluri diferenta (37-28). E greu de crezut ca in mansa retur, ce se va disputa duminica, HC Fagaras va reusi sa intoarca scorul, oaspetii profitand de aceasta deplasare pentru a disputa si doua amicale cu HC Odorhei, pe 20 si 21 ianuarie, la intoarcerea din deplasarea de la Fagaras.

Handbal (m) - Cupa Romaniei: HC Vaslui - HC Fagaras 37-28!