Meci amical: CS Tomesti – Unirea Scanteia 7-2 (5-0)!

Arena “Mircea Andrioaie” din Tomesti a fost astazi gazda celui de-al doilea amical al iernii pentru tomesteni, acestia profitand de excelenta suprafata de joc intr-un moment in care cu greu s-ar putea practica un joc in conditii normale pe alte terenuri.

In pofida a trei absente din echipa de baza, Florin Pintilii si Dan Tololoi au avut la dispozitie cativa jucatori noi, introducand in primul unsprezece pe urmatorii: Bulai – Patrascu, Salahoru, Dumitru – Mazararu, Gavril, Balan, Iuriciuc – Bechea, Rapanu, Raianu, cea mai vizibila achizitie fiind Marius Bechea, cel care a pus umarul alaturi de Florin Pintilii la performantele din trecut la echipa din Raducaneni, astfel cum antrenorul nu-si uita jucatorul, asa si jucatorul nu-si poate uita antrenorul, asa ca Bechea a tinut sa demonstreze acest lucru inscriind din cam toate pozitiile nu mai putin de 4 goluri in prima repriza, iar celalalt varf Rapanu a consfintit rezultatul la pauza de 5-0!

Meciul condus la centru de Iacob Georgel a decurs si in a doua repriza mai mult spre poarta oaspetilor, insa schimbarile facute au permis si celor din Scanteia sa fie mai periculosi, ei inscriind un gol din lovitura de la 11 metri si un altul printr-un sut din apropiere, avand la randul lor inca doua ocazii de a marca. Pentru echipa tomesteana au marcat in a doua repriza Bechea inca o data si Vatamanu, un alt jucator venit in probe, staful tehnic urmand a se hotara dupa amicalul de duminica viitoare impotriva echipei Partizanii Barnova ce jucatori vor retine pentru returul acestui campionat, in vederile gazdelor fiind pe langa Bechea Marius si Vatamanu( de la juniorii CSMS), Buzatu Gabriel de la Todiresti, Murgu Ilie de la Astra Raducaneni, Mazararu Gabriel de la Dunarea Galati si Catici Radovan de la fosta echipa a doua a Vasluiului.

Intr-un alt amical disputat duminica, Com-Val Valea Lupului si Biruinta Movileni au terminat la egalitate, 3-3, intr-un meci disputat pe terenul primilor.