Liga 4 Iasi: Siretul Lespezi – CS Tomesti 1-3(1-1)!

Dupa ce acum doi ani echipa din Tomesti retrograda in liga V, cei care s-au ocupat in ultimul deceniu de aceasta formatie au decis ca este nevoie de o schimbare astfel ca nea” Vasile si nea” Tololoi l-au adus pe Florin Pintilii sa duca la capat un proiect ce includea promovarea in imediat urmatorul an, apoi o reconstructie a echipei dar si situarea in prima jumatate a clasamentului in liga a 4-a!

Dupa revenirea in D-ul iesean in 2013, antrenorul echipei tomestene a beneficiat de unii fosti jucatori si prieteni care l-au ajutat la reconstructia echipei si cea mai importanta achizitie a fost Gavril Nutzu care nu a venit singur, nucleul formandu-se instantaneu pt ca majoritatea jucatorilor mai jucasera impreuna in trecut la Raducaneni, Ciurea sau Husi. Mi-ar fi placut acum sa vorbim de un posibil loc in finala pe judet a Cupei Romaniei, insa cum de criteriile financiare depinde in mare masura participarea unei echipe pe doua planuri, acest lucru nu a fost posibil, anul acesta ramanand ca obiectiv clasarea cat mai sus in campionat si ceea ce parea a fi imposibil este pe cale sa se realizeze , prinderea ultimului loc pe podium!

Dupa ce a surclasat cu 6-1 echipa din Butea, dupa ce a castigat cu 1-0 la Sinesti, a venit deplasarea de la Lespezi unde putini se gandeau la un deznodamant favorabil echipei din Tomesti.

In acest meci 11-le de start al oaspetilor a fost: Bulai – Ancuta, Ruja, Dumitru, Salahoru – Carare, Cumpana – Balan, Gavril(Nutzu), Iuriciuc – Nicolau.

Meciul a fost unul deschis, ambele echipe dorind toate cele trei puncte puse in joc dar gazdele sunt cele care reusesc sa deschida scorul in minutul 20 prin Melinte, care a profitat de o pasa gresita pe linia de fund a oaspetilor finalizand cu calm la coltul lung. Tomestenii nu au acuzat socul si au pus presiune pe adversar fortandu-l sa greseasca, dar gazdele au gresit mai mult decat ar fi trebuit facandu-si jocul greu printr-un cartonas rosu luat pentru o lovitura fara minge la Ancuta. Dupa ce Alin Cana a scos cateva mingi nu foarte usoare, la un balon sutat de Nutzu, a facut greseala de a respinge in fata si Dumitru urcat in careu a urmarit trimitand in plasa pentru 1-1 in minutul 38! Ocazii au mai fost in aceasta prima repriza si de o parte si de cealalta insa pana la pauza nu sa mai marcat.

A doua repriza a adus gazdele mai decise in atac, dar varful lor nu-l poate invinge pe Bulai din 6 metri, acesta din urma scotand in corner o minge pe care toti o vedeau in poarta. Vine randul oaspetilor sa rateze trecerea in avantaj cand de la 16 metri Nicolau trimite pe langa poarta goala. Peste putin timp Lespeziul beneficiaza de o lovitura libera de la 18 metri, insa Bulai scoate de sub transversala executia lui Rascu! Aceasta a si fost ultima zvacnire a gazdelor pentru ca pana la final tomestenii au dominat categoric si dupa o bara a lui Balan, Carare inscrie cu un sut superb de la 25 de metri in minutul 70 pt 1-2, ca in minutul 80 Nutzu sa faca 1-3 cu un lob peste portarul advers intrat la pauza in locul lui Cana accidentat! Scorul putea fi si mai mare, dar Nutzu si Iuriciuc au ratat cu seninatate in fata unei echipe cazute fizic si psihic pe final.

Pentru CS Tomesti ramane jocul din ultima etapa cand intalneste echipa din Mircesti pe teren propriu, joc care poate decide locul in clasamentul final al acestui campionat, loc care poate fi 3, 4 sau 5, depinzand in primul rand de ceea ce se va intampla la Ciurea unde Lespezi ar trebui sa se deplaseze. Calculele sunt simple, daca Tomesti castiga 3 puncte iar Lespezi nu scoate mai mult de un punct, CS Tomesti termina campionatul pe locul 3! Daca Mircesti castiga la Tomesti iar Lespezi pierde la Ciurea, atunci locul 3 ar reveni Mircestiului iar Tomesti coboara pe 5. Daca Tomesti face doar egal, atunci pe 3 ramane Lespezi indiferent de rezultatul de la Ciurea, iar Tomestiul ramane pe 4!

Indiferent de ce se va intampla in ultima etapa, ar fi de preferat ca meciurile sa se joace pe teren, spun asta pt ca sunt zvonuri ca AJF Iasi nu vrea sa programeze meciul de la Ciurea, iar acestia din urma daca nu ar pierde pozitia a 14-a in cazul in care o echipa se retrage, ar avea sansa de a ramane si campionatul urmator in liga a 4-a! Ar trebui ca fiecare sa-si apere sansele in mod corect, iar un 0-3 acordat din oficiu echipei din Lespezi decimata de cartonase rosii si accidentari, nu ar face decat sa stabileasca o ierarhie poate neconforma cu realitatea! Ramane de vazut cine va prinde pe final ultimul loc pe podium in campionatul 2013-2014 si cine va castiga Cupa Romaniei faza pe judet, apoi … vine vacanta! Ar mai fi de fapt si barajul de promovare in liga a 3-a, insa acolo Dumesti ne-a obisnuit cu variantele. Ori pierde, ori nu se inscrie in urmatorul campionat!