Cupa Romaniei: Rapid CFR Suceava – Gaz Metan Medias 1-0!

Marti – 23 septembrie, cu incepere de la ora 16:00 pe Stadionul Areni din Suceava, echipa locala – Rapid CFR Suceava (Liga 2) a primit vizita celor de la Gaz Metan Medias (Liga 1) intr-un meci contand pentru 16-imile Cupei Romaniei la fotbal. Meciul a fost arbitrat de o brigada ardeleana (Mircea Fesnic – Cluj, Gabriel Barjac si Ferencz Tunyogi – Salaj), acestia fiind observati de ieseanul Ionel Popa (observator de arbitri) si vasluianul Bogdan Gheorghita (observator de joc).

Nu apucasem sa citesc deloc presa suceveana inaintea acestei partide si hotarandu-ma chiar in ziua meciului sa merg pe stadionul sucevean, nu mi-a trecut prin cap ca o sa fie un stadion aproape plin. Aproximativ 5000 de suporteri suceveni au venit la un meci ce parea a nu prezenta interes pentru multa lume, fiind ‘obisnuit’ cu meciurile din Copou sau ale Vasluiului, din sezonul trecut, cand pe stadion veneau 1000-1500 de spectatori, doar meciurile impotriva Stelei mai adunand cateva mii de spectatori pe stadion. Asadar, un meci cu Gaz Metan, in 16-imile Cupei a facut ca arena suceveana sa redeschida tribuna a II-a, dupa o pauza de cativa ani in care sutele de spectatori aveau locul asigurat in tribuna I. Surprinzatoare a fost si galeria “Cavalerii Nordului” ce adunase vreo 100 de suporteri infocati, ce au animat atmosfera pe toata durata partidei, crezand pana la final in sansa echipei favorite la calificare.

Startul partidei a fost dominat de medieseni si parea ca meciul nu se indreapta spre o victorie a oaspetilor, tinand cont ca in vreo 10 minute, Gazul trimisese deja vreo 3 suturi pe spatiul portii si o torpila a lui Todea putin pe langa vinclu. In min. 21 am asistat la o greseala a centralului, care nu a acordat penalty pentru gazde, dupa ce fundasul central Trtovac a oprit mingea cu mana, la o centrare din flancul stang. Tinand cont de ce penalty a dat la Botosani – Dinamo (VIDEO), in situatia din careul mediesean nu era nici un dubiu de penalty. A fost momentul in care Suceava a inteles ca poate emite pretentii de la acest meci si au pus stapanire pe joc, avand cateva situatii bune de gol in finalul reprizei, prin Negru si ieseanul Marinkovic.

Repriza secunda a fost una de lupta, fara situatii foarte mari de gol, ambele echipe anihilandu-se reciproc spre finalul meciului, preferand sa astepte prelungirile, in loc sa forteze o victorie in timpul regulamentar. 0-0 dupa 90 de minute si urmau doua reprize a cate 15 minute de prelungiri.

Faza care a decis soarta meciului nu parea sa anunte nimic deosebit. Negru preia o minge la mijlocul terenului, il dribleaza cu atata finete pe Trtovac la mijlocul terenului, incat fundasul central mediesean a calcat rau si i-a sarit genuchiul, apoi atacantul trimite o diagonala pe flancul drept si sprinteaza pe careu, mingea este trimisa iarasi in diagonala pana la Matei, care suteaza puternic din coltul careului mare, mingea prinde o traiectorie lobata dupa o deviere nefericita a unui fundas si se duce pe coltul lung, de unde Negru nemarcat reia din 4 metri in poarta goala (min. 103)! Ironia face ca accidentarea lui Trtovac sa fie serioasa si fundasul paraseste definitiv terenul, iar cum Dulca epuizase toate schimbarile, Gazul s-a vazut nevoit sa incerce egalarea cu un om in minus. Egalitatea s-a produs in min. 119, insa cea numerica, dupa ce veteranul Semeghin are o intrare prosteasca prin alunecare, cu talpa sus, iar centralul partidei i-a acordat direct cartonasul rosu. Din fericire pentru publicul numeros, oaspetii nu au mai avut timp sa forteze egalarea si meciul s-a terminat 1-0, victoria Sucevei producand o explozie de bucurie in tribune si pe teren.

De mentionat ca Rapid CFR Suceava, in drumul lor spre 16-imi, i-a eliminat in urma cu aproximativ o luna pe Stiinta Miroslava (REPORTAJ & GALERIE FOTO).

Cupa Romaniei: Rapid CFR Suceava - Gaz Metan Medias 1-0!