Final de sezon la “masa verde” si la Vaslui!

Despartite de doar 3 puncte in clasament, cu doua etape inainte de finalul sezonului, FC Girceni si Atletico Vaslui au luptat pana in ultima secunda pentru obtinerea marelui trofeu pus in joc.

In penultima runda, liderul Atletico s-a deplasat la Husi si a inregistrat un halucinant 5-5 in compania echipei din localitate, Pajura. De cealalta parte, Girceniul a avut pauza ca urmare a neprezentarii lui Juventus Falciu. Si astfel a luat foc campionatul vasluian de fotbal, in conditiile in care titlul parea acontat de Atletico in urma victoriei smulse in deplasarea campioanei en-titre, Girceni, scor 2-0.

In timp ce presedintele AJF Iasi programeaza finale de Cupa Romaniei pe sinteticul de la Tomesti, intre finalista Rapid Dumesti si perdanta Unirea Scanteia, finala campionatului vasluian s-a disputat pe terenul “Municipal”, in fata a 200-300 de oameni. Mai mult sau mai putin.

Istoria primei reprize s-a scris in defavoarea lui Atletico, care s-a vazut condusa inca din minutul 15, dupa ce Bucur a scapat singur spre poarta si a strecurat mingea pe langa goalkeeperul gazdelor. In prealabil, Atletico ratase intr-o situatie trasa la indigo.

In minutul 23, arbitrul intalnirii a indicat pe buna dreptate punctul cu var la un hent comis in careul oaspetilor, la un balon plouat in zona punctului de la 11 metri. Gabriel Craciun a executat modest si, pana la pauza, Atletico si-a mai trecut in cont doua ocazii importante (25, 42), pentru ca prima parte sa se incheie cu o ocazie rarisima a echipei vizitatoare. Totul pe fondul unei noi iesiri neinspirate la ofsaid a baietilor echipati in galben-verde, care au afisat la startul confruntarii un banner cu “Promovam Vasluiul cu vasluieni!”.

La reluare, Atletico a oferit raspunsul printr-un sut frumos din marginea careului, care a agitat transversala. Prima bara a gazdelor, in conditiile in care, in minutul 73, Bolboceanu a reusit cum, necum sa salte mingea peste portarul Girceniului, insuficient insa pentru a agita plasa. Bara transversala a avut din nou un cuvant de spus in economia partidei.

Celor doua situatii importante de gol ale lui Atletico li se adauga si ocazia lui Mirel Tabara, introdus dupa pauza. La mijlocul partii secunde, tanarul jucator l-a intins cat a putut pe portarul Girceniului, in incercarea de a prinde coltul lung din interiorul careului.

Un Mirel Tabara despre care auzisem numai cuvinte frumoase, dar care nu s-a implicat foarte mult in joc. E drept, nici nu a fost jucat de colegii sai, care au atacat ca in curtea scolii. Frontal, in zonele aglomerate. Si, in unele cazuri, pe flancul stang de atac. Fara sa desfaca o aparare supraaglomerata a oaspetilor, care s-au “infipt” bine in gazonul de pe Municipal si au rezistat 90 de minute fara sa primeasca gol. La fel, multa superficialitate la Tabara, care a incercat sa fie tehnic in foarte multe situatii, de parca echipa sa avea 2-3 la 0:).

Mai mult, spre final, Girceniul se putea distanta la doua goluri, dupa un sut din unghi ce a luat nastere in urma unei neatentii in defensiva permeabila a echipei vasluiene.

Personal, fiind prima data cand o vad pe Atletico pe “viu”, gazdele mi s-au parut cu o clasa peste adversarul intalnit duminica. Fizic, insa, Atletico a fost incapabila sa “calareasca” Girceniul, abuzand de pase lungi, fara destinatar. Lipsa unei agresivitati constante a facut ca Girceniul sa obtina multe momente de respiro. Adaugam aici si experienta multiplei campioane si ne facem o idee completa asupra modului in care s-a scris istoria editiei 2014-2015 a Ligii 4 Vaslui.

Chiar daca Girceniul a castigat pe teren campionatul, AJF Vaslui a omologat cu 3-0 pentru Atletico acel 5-5 consemnat la mijlocul saptamanii impotriva Pajurei Husi. In acest caz, Girceniul era obligata sa se impuna la minim 3 goluri diferenta pentru a-i lua fata lui Atletico si pentru a reprezenta Vasluiul la barajul de promovare in Liga a 3-a.

La randul lor, cei de la Pajura Husi au depus contestatie, urmand ca totul sa se decida in zilele urmatoare.